Diagnostyka Niepłodności (Badane niepłodności)
Według prowadzonych statystyk co roku w Polsce około 1,5 mln par zmaga się z problemami z płodnością bądź utrzymaniem ciąży. W równym stopniu dotyka ona kobiet jak i mężczyzn, a tylko 20% to problem dotyczący jednocześnie obydwojga partnerów. Powodem zaistniałych sytuacji, oprócz czynników środowiskowych takich jak np. stres czy zła dieta, są zaburzenia genetyczne, hormonalne a także przebyte choroby wirusowe. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem w kierunku zdiagnozowania skąd bierze się problem z płodnością bądź wcześniejsze incydenty poronne jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych (badań niepłodności).
U kobiet starających się o dziecko hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów. Sprawdź normy swoich wyników badań. Kliknij w poniższy kalkulator badań hormonalnych.
1. Zapraszamy do pobrania materiałów, które przygotowaliśmy specjalnie dla osób, które zmagają się z problemem niepłodności. Każdy z materiałów można pobrać osobno :-)
- insert opisujący badania hormonalne oraz genetyczne - które i kiedy są przydatne, jak się do nich przygotować, itd.
- przerost Candida a niepłodność - temat bardzo ciekawy, opisany przez dr Annę Romaniuk
- chlamydia a niepłodność - jedno z podstawowaych badań, które powinno być wykonane w diagnostyce niepłodności, niestety zdarza się, że jest pomijane
- alergia a ciąża - co warto wiedzieć
- wizyta u endokrynologa - dr Magdalena Jagiełło
- AMH - parametr szczęścia rodzicielskiego - prof. Jacek Jóźwiak
2. Poniżej prezentujemy wszystkie, związane z tematyką niepłodności badania, dostępne w ofercie ALAB laboratoria. Zostały podzielone tak, aby aby w sposób łatwy i świadomy przeprowadzić Państwa przez kolejne etapy diagnostyczne związane z leczeniem niepłodności.
- Badania hormonów żeńskich, to pierwsze z badań jakie należy wykonać w celu oceny płodności kobiety. Pozwalają one określić czy gospodarka hormonalna organizmu nie jest zachwiana oraz czy narządy płciowe pracują w sposób prawidłowy.
BADANIA PRZED CIĄŻĄ / PRO CIĄŻA |
|
- Kolejny element w diagnostyce problemów z płodnością stanowią badania genetyczne obydwojga partnerów. Najczęściej wykonywanymi badaniami, które pozwalają określić przyczynę niepłodności/ poronień, są badania wskazane poniżej.
NIEPŁODNOŚĆ - DIAGNOSTYKA GENETYCZNA PARY |
|
- Na powodzenie utrzymania ciąży po implantacji zarodka, bądź po naturalnym zapłodnieniu, wpływ ma również stan zdrowia przyszłych rodziców. Zarówno choroby wirusowe, bakteryjne, ja i pasożytnicze przebyte przed i w czasie ciąży, mogą prowadzić do powikłań ciąży, powstania wad rozwojowych czy też poronień. Zaleca się zatem wykonanie następujących badań:
BADANIA PRZEDIMPLANTACYJNE - KOBIETA |
|
BADANIA |
|
- Nowoczesne techniki molekularne pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych w trakcie rozwoju płodowego. Badania te można wykonywać już po 10 tygodniu ciąży, pobierając jedynie krew matki, w której krąży materiał genetyczny dziecka. Dostępne testy umożliwiają diagnostykę najczęściej występujących wad genetycznych takich jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa.
GENETYCZNA NIEINWAZYJNA DIAGNOSTYKA PRENATALNA |
Przerost Candidy – nowe spojrzenie w diagnostyce niepłodności.
Przerost drożdżaków Candida prowadzi do zaburzeń mikroflory jelitowej i coraz częściej wiązany jest z szeregiem chorób przewlekłych, w tym może być jedną z przyczyn niepłodności. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułem Dr Anny Romaniuk – „Przerost Candidy a niepłodność”, pod patronatem ALAB laboratoria. Dr Romaniuk w niezwykle ciekawy i przejrzysty sposób przedstawia zależności między przerostem Candidy a zaburzeniami hormonalnymi, które mogą powodować problemy z zajściem w ciążę.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem w magazynie "Chcemy Być Rodzicami" nr5(38) maj 2018