Biocenoza
- BIOCENOZA POCHWY
Biocenoza to zbiór organizmów współżyjących ze sobą w odpowiednich proporcjach w określonym środowisku. Biocenoza pochwy (synonim - mikrobiom pochwy) w warunkach fizjologicznych obejmuje wiele gatunków drobnoustrojów zasiedlających błonę śluzową. W jej skład wchodzą zarówno bakterie tlenowe, beztlenowe jak i sporadycznie grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Prawidłowa flora (flora fizjologiczna) przyczynia się do utrzymania pH pochwy w granicach 3,8 – 4,2, a kwaśne środowisko zapobiega rozwojowi zakażenia. Szczególną rolę w tym względzie odgrywają pałeczki kwasu mlekowego, głównie Lactobacillus acidophilus. Pałeczki te dodatkowo uniemożliwiają adhezję innych drobnoustrojów do nabłonka pochwy oraz przyczyniają się do zwalczania drobnoustrojów patogennych poprzez wytwarzanie nadtlenku wodoru.
- ZABURZENIA W BIOCENOZIE POCHWY
Równowaga we florze fizjologicznej pochwy może zostać zachwiana pod wpływem różnych czynników takich jak: spadek odporności organizmu, ciąża, cykl miesięczny, pokwitanie, przekwitanie, antybiotykoterapia, aktywność seksualna, infekcje układu moczowego i inne. Zaburzenia w biocenozie pochwy prowadzą do wzrostu ryzyka rozwoju zakażenia o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub pierwotniakowym. Nieleczone infekcje mogą skutkować nawrotowymi stanami zapalnymi układu moczowo- płciowego, poronieniami, porodami przedwczesnymi, niepłodnością, szerzeniem zakażenia na inne tkanki.
- BADANIE CZYSTOŚCI POCHWY
Badanie biocenozy pochwy (nazywane również oceną czystości pochwy lub mikrobiomu pochwy) polega na mikroskopowej ocenie wymazu z pochwy pod kątem określenia drobnoustrojów kolonizujących błonę śluzową. Wskazaniem do wykonania tego badania jest diagnostyka stanów zapalnych pochwy i dolnego odcinka układu moczowego oraz kontrola stanu mikrobiologicznego pochwy.
Wskazania do badania:
- Świąd, pieczenie w obrębie pochwy/sromu
- Upławy (często o rybim zapachu)
- Ból, pieczenie podczas oddawania moczu
- Kontrola leczenia przeciwzapalnego
- Ciąża
- Porody przedwczesne
- Trudności z zajściem w ciążę
Badanie może być wykonywane:
- bez skierowania od lekarza
- bez uprzedniego wykonywania dodatkowych badań
- wielokrotnie
- u kobiet w różnym wieku, w tym u kobiet ciężarnych
Przygotowanie do badania:
- bez stosowania leków dopochwowych przez kilka dni poprzedzających badanie
- bez współżycia przez 48 godzin poprzedzających badanie
- bez intensywnych zabiegów higienicznych ( w tym irygacji pochwy) w przededniu badania
Badania nie wykonuje się podczas miesiączki i w trakcie antybiotykoterapii.
- WYKONANIE BADANIA
Wydzielina z pochwy pobierana jest wymazówką, przez lekarza lub położną, z tylnego sklepienia pochwy, po uprzednim założeniu wziernika. Z pobranego materiału wykonywany jest rozmaz na szkiełku, który po przekazywaniu do laboratorium zostaje wybarwiony i oceniony mikroskopowo.
- WYNIK BADANIA
Ocena preparatu mikroskopowego obejmuje opis liczebności pałeczek kwasu mlekowego, pozostałych bakterii, grzybów, nabłonków i leukocytów.
Prawidłowy wynik badania (liczne pałeczki Lactobacillus spp., brak lub skąpa liczba pozostałych bakterii, brak leukocytów, brak grzybów) wskazuje na równowagę drobnoustrojów w pochwie.
Nieprawidłowy wynik badania (zaburzenie biocenozy pochwy) nasuwa podejrzenie zakażenia i jest wskazaniem do dalszej diagnostyki i podjęcia leczenia.